Press "Enter" to skip to content

Crowdflower – Kitlelerin Yardımı

Daha önceki yazımızda Peter Thiel’in insanlarla bilgisayarlar arasında daha fazla işbirliğinin daha çok geliştirme getireceği sözlerinden bahsetmiştik.

Bu işbirliğini başarılı bir ticari modele CrowdFlower getirmiş. İsminden de anlaşılabileceği gibi kitleleri kullanarak çiçek gibi sonuçlar çıkartabiliyorlar. Aslında bilgisayarlar yapamadığı ama insanların yapabileceği işleri 5 milyon olarak söyledikleri çalışanlara veriyorlar ve onlarda tamamlayıp geri veriyorlar. (Amazon’un için Mechanical Turk’ü gibi birşey)

Daha iyi anlayabilmek için Crowdflower’in sitesindeki vaka çalışmalarına bakalım. Mesela Artiyms diye bir firma Internet üzerinden çocukları korumak için otomatik bir filtreleme işi yapıyor. Ancak bu filtreleme işinin gerçekten de doğru çalışabilmesi için onbinlerce gerçek örnek (işte bu zararlı içerik, bu değil gibi) vermek gerekiyor ki otomatik sistem öğrenebilsin ve kendini geliştirsin. Bu onbinlerce örneğide olağan içerikten seçip vermeği en iyi insan yapabilir, onun için burada kullanmışlar.

Diğer bir örnekte tabiki resim kategorileme hizmeti, resmin ne olduğunu insan anlıyor ama bilgisayarlar bazen algılıyabiliyor.

Peter Thiel’in isteği gerçekleşecekse daha çok böyle oluşumlar olacak.

Comments are closed.