Press "Enter" to skip to content

Görsel Bilgi – Alman ticari gemileri üzerine bir inceleme

Verinin görsel olarak okunulmasının çok büyük yararı var çünkü veriden mana çıkartmanıza yardım ediyor. Tabiki 1 foto = 1000 kelime durumu var, ilaveten bu bir video olursa o zaman milyonlarca kelime oluyor.

Veriyi görsele çevirme uzmanlarından bir tanesi Benjamin Schmidt, kendisi şu anda Northeastern üniversitesinde tarih bölümünde hocalık yapıyor ama veriyi görselleştirme için epeyce bir uğraşı var. Bu uğraşlarının sonuçlarının ayrıntılarını şu linkte, videolarını şu linkte bulabilirsiniz.

Bu araştırmalardan bir tanesi de Alman ticari gemilerinin verisini toplayıp bunları görsel hale getirmiş (tabi bu ikisi alade zor bir iş, kusura bakmasın bir cümle de söylediğimiz için!) Benim bu videoyu paylaşmamın sebebi bildiğiniz gibi 1. Dünya savaşına Almanlar’ın arkasında girdik ve Alman savaş gemilerinin meşhur Karadeniz’e girme olayı var. Ama sizin video’da görebileceğiniz gibi Alman ticari gemileri zaten savaştan önce Karadeniz’e sürekli girip çıkıyormuş. Onun için Alman gemilerinin girdiğine pek şaşmamak gerekiyor.

Comments are closed.