Press "Enter" to skip to content

Twitter’den ilişki analizi

breakupHer tarafımız veri ile dolu ve bu verileri manalaştırma işe ile uğraşan bir çok kişi var. Onlardan bir üçlü de (Garimella, Weber ve Cin) twitter’daki halka açık veriyi ilişkileri anlamak için şu makalede incelemişler.  İnsanoğlu ilginç olduğu için de ilginç sonuçlar çıkıyor (bu arada bu sonuçlar sadece Kanada, ABD ve İngiltere ile ilgili sonuçlar)

Mesela üstteki görsellerden sol taraftaki kelimeler insanlar ilişki halindeyken kullandıkları kelimeler. Bunlar twitter’da açık olduğu için bir nebze insanlar ilanı aşk ediyorlar ve kapıldıklarını (taken) belirtiyorlar.

Maalesef ayrılık olunca sağ taraftaki kelimeler ortaya çıkıyor ve insanlar kendilerini öne çıkarırken ya dinsel ya da tinsel manada bir sığınak arıyorlar ya da hayata küfrediyorlar.

Bunun dışında veriden ayrılığın gelip gelmediğini anlamak mümkün.  Aşağıda üç tane grafik var, kırmızılar ilişkilerin devam ettiği mesajlar ve maviler ilişkilerin sona erdiği mesajlar. 0 noktasında ayrılığın gerçekleştiği zaman. Ayrılığın bir işareti ilişkideki kişilerin arasındaki mesajlaşmanın azalması ve başkaları ile mesajlaşmanın fazlalaşması. Ama bir de toplamdaki mesaj sayısın (en sağdaki grafik) azalması bir belirtibreaking

Daha fazla böyle analizleri nerde bulurum derseniz @Ognyanova yi takip etmenizde fayda var.

 

Comments are closed.