Press "Enter" to skip to content

İstanbul Balık Pazarı – Veri ile bakış

Ülkemizde kışın bereketlerinden biri de onlarca farklı türde balığı hem afiyetle yeme hem de uygun fiyata alma imkanıdır. İstanbul belediyesini balık halinden aldığım bilgileri paylaşmak istiyorum. En üstteki grafik 1 Ağustos – 17 Ekim arası en çok satılan 5 balığı gösteriyor.

Av yasağı bitiyor

Av yasağının kalkmasıyla beraber aşağıda görüldüğü gibi halde satılan balık kilolarında muazzam bir artış oluyor. 20,000 kilo civarında geçen haldaki balık satış hızlıca 300,000 civarına geliyor.  İkinci durum ise 6 Ekim’de hal açık olmasına rağmen insanlar hala bayramlarını kutlamaya devam ediyorlar, onun için o gün çok az ticaret oluyor.

toplam_kilo

Av yasağı önce hangi balıklar çok satılıyor?

Av yasağı bitince biraz sonra göreceğimiz gibi hamsi, palamut ve istavrit ortaya çıkacak ama yasaktan önceki balık satışlarına bir bakalım. Ağustos ayı boyunca 60 çeşit balık el değiştirmiş ve bunun çoğunluğu ithal uskumru ve ondan sonra karides, çipura, sardalya ve levrek geliyor.

av_yasagi_oncesi

Av mevsimi başlıyor

Av mevsimi başlar başlamaz, hamsi, palamut satışları muazzam şekilde artıyor. Hamsi o kadar çok satılıyor ki av yasağı öncesi en çok satılan Uskumru’nu 300 katı kadar satılıyor. İkinci sırada ise Palamut geliyor. Onları da İstavrit, Lüfer ve mezgit takip ediyor.

eylül_ekim arası

En nadir satılanlar

Halde en nadir satılan balıkları da merak ediyorsanız da ispari, öksüz, pisi, eşkina, yılan, orfoz, pavurya, uskumru, minekop, mazak, karagöz, yaban dili ve sinarit bunların arasında yer alıyor.

Çalışma notları

Sağolsun, belediye günlük satış miktarlarını gün gün olarak sitesine koymuş, aslında bir API hazırlasalar daha hızlı bilgileri toparlayabilirdim ama olmadığı için gün gün bütün balık satışlarının excellerini indirdim, ondan sonra da bunları birleştirdim.

Veri Ağustos’un 1’inden başlıyor ve 17 Ekim’e kadar devam ediyor. Veri devamlılık gösteriyor ama Ağustos ayı içinde pazar günleri ve kurban bayramında aslında hal kapalı ama ben bunu veri de göstermedim.

Veri

Bunlar dışında başka analiz yapmak isterim diyen olursa onlar da buraya tıklayarak veriler ve benim analiz yaptığım excel dosyasına ulaşabilirler. Rastgele!

Comments are closed.