Press "Enter" to skip to content

Başsağlığı – Talât Sait Halman

Türkiye çok önemli bir değerini, Talât Sait Halman beyi 5 Aralık tarihi itibari ile kaybetmiş bulunuyor. Kendisinin 83 yaşındayken üniversite öğrencilerine ders verirken vefat etmesi zaten büyüklüğü ile ilgili çok önemli bir işarettir.

Ben maalesef kendisinin adını düne kadar duymamıştım, hayatı ile alakalı bilgileri bir arama ile bulabilirsiniz ama gösterge olarak dünyanın en iyi üniversitelerinde (ama gerçekten de en iyi üniversitelerinde) bulunmuş, kürsü sahibi olmuş ve sonra da Türkiye’de eğitim vermeye on yıllar boyunca devam etmiş.

Bunun dışında çok önemli bir etkisi de Türkiye’mizin büyüklerini, Mevlana’yı, Yunus Emre’yi, Nasreddin Hoca’yı yurtdışına taşımış ve bu nimetlerden çok daha fazla insanın yararlanmasını sağlamış. Peki bunu nasıl mı ölçeceğiz? Şöyle

Talat-Sait-Halman

Yukarıdaki grafikte Google’ın ngram viewer arayüzünden İngilizce kitaplarda geçen Celaleddin Rumi kelimesini aramasının sonuçlarını görebiliyoruz. 1940’larda bir yukarı çıkma var (yani o yıllarda basılan kitap ve kitaplarda bu kelime geçiyor demek), sonra 1960’larda var, bir de 1970’lerde var. 1940 ve 1960’taki yükselmeler oluyor ama 10 sene içinde bir sönümleme oluyor ama 1970’den 2000’li yıllara kadar bir çıkış oluyor. Tabiri caizse Rumi tohumu İngilizce kitaplarda tutmaya başlamış.

Peki sayın Halman ile ne alakası var? Şu alakası var, kendisi Kültür bakanıyken (ki Kültür bakanlığının kurucusu, onun için ilk Kültür bakanı) hem 1971’de ABD’ye Derviş Turu’nu götürüyor hem de 1984’deki Metin And ile çıkardığı İngilizce Mevlana kitabı İngilizce’deki Mevlana etkisini 1970’lerdeki seviyesinden 2000’lerdeki seviyesine çıkarmıştır.

Tarih iyileri unutmaz. Allah rahmet eylesin.

 

Comments are closed.