Press "Enter" to skip to content

Cuyana – Az Daha Güzeldir

Cuyana basit ve güzel tasarımlar yapan bir mode şirketi ve satışlarını internet üzerinden yaptığı içinde bir e-ticaret firması.  Aslında Amazon’un bulunduğu bu dünyada ayakta kalmak için gerekli olan birşeyi yapıyorlar, o da tasarım ve tasarımın vücut bulduğu ürünler.

Peki tasarım niye bu kadar önemli? Bunun finansal olarak cevabı brüt kar marjıdır. Eğer iyi bir tasarımınız varsa ve müşteriler benzerlerine nazaran size daha çok bir ödeme yapıyorlarsa, o zaman sizin brüt karınız (yani ürün satış fiyatınız – ürün satın alma maliyetiniz) daha yüksek olacaktır. Emtia dünyasında oynamak istemiyorsanız, bu oradan çıkış yöntemlerinin en önemlilerinden biri çünkü emtia dünyasında aynı şeyi sattığınız için brüt karınız çok fazla değişmez çünkü satış fiyatınız ve alış fiyatınız çok çok fazla değişim göstermez.

Bu işi en iyi yapan şirketlerden birisi tabii ki Inditex, yani Zara’nın (ve de Bershka’nın, ve de Pull and Bear, ve de Stravidarius’un, ve de. ..) firması. Inditex 2013 yılında brüt kar marjını %59 olarak açıklamıştı, yani bir şeyi 100 liraya satıyorsa, eline 59 TL para geçiyor.  Mesela bu marj Türkiye’mizin Vakko’sunda %50 civarındadır.

Cuyana böyle bir yola girmiş durumda, hayırlı uğurlu olsun!

 

Comments are closed.