Press "Enter" to skip to content

Humanapi.co – Giyilebilir Verilerine Tek Arayüzden Erişim

Giyilebilir teknolojisinin nerelere gidebileceğini Startupclass’ın 17. dersinde Jawbone kurucusu ve CEO’su Hosain Rahman anlatmıştı. Bu anlattıklarında mesela UP ürünü uykunuzun gelip gelmediğini anlıyor ve araba kullanıyorsanız bunu arabaya bildiriyor gibi hayat kurtarıcı ve hayat kolaylaştırıcı bir sürü örnek vermişti.

Humanapi.co adlı şirket ise neredeyse bütün giyilebilir (UP, fitbit, iHealth, Pebble olsun) cihazları ile entegre olmuş durumda ve tek bir authentication ile anlaşmaya sahip olduğunuz bütün veri ortaklarından veri alabiliyorsunuz. Yani 50 farklı uygulama ve giyilebilir cihazından veri çekmek için 50 tane arayüzle uğraşmak yerine 1 tane arayüzle uğraşıyorsunuz ve bir tane API’ya bakıyorsunuz.

Peki niye 1 değil de 1 kaç giyilebilir cihazı veya uygulaması ile uğraşayım? Çünkü hepsi farklı açılardan vücudunuza bakıyorlar. Farklı cihazlardan alınabilecek veriler şunlar: kan şekeri, kandaki oksijen miktarı, tansiyon, vücut ağırlık endeksi, genetik yatkınlıklar, bulunduğunuz yerler, kalp atışı, uyku süresi…

Gördüğünüz üzere bu kadar farklı veri var, tabii ki bu noktadaki asıl olay bütün verileri nasıl manalandırırız? Birisine erken uyarı yapabilir miyiz veya belli başlı davranışı destekleyebilir miyiz gibi sorular akla geliyor.

Bakalım cevaplar ne olacak.

Comments are closed.