Press "Enter" to skip to content

Alpha Quotient – Skor Sistemi

Yıllardan beri kişiler için IQ skorlarını duyduk. IQ birisinin ne kadar zeki olduğunu gösteriyor ve ondan sonra EQ (Emotional Quotient) ortaya çıktı ve duygusallığımızı (veya empati yetimizi) ölçmeye başladı. Bu skorlar ölçülüyorda ama ne işe yararlar deyince bir kaç soru işareti oluşuyor. Çok kullanılan kredi skorlarıda var, işte ülkemizde findeks şahısların kredi skorları oluşturmaya başladı ve yıllardır D&B şirketlerin iş yapılabilirlik skorlarını tutuyor.

Son olarak da Alpha Quotient skoru oluşturulmuş. Bu skorla kişinin gelecekte kazanacağı para tahmin ediliyor. Peki nerede kullanılıyor? ABD’de öğrenci borçlarında kullanılmaya çalışılıyor. Kişi bu skora göre bir anlaşmaya giriyor ve gelirin bir kısmını ona borç veren kuruma veriyor ve şöyle bir grafik ortaya çıkabiliyor.

Mesela bu skor yüksek çıktıysa gelirin daha az yüzdesini, alçak çıktıysa gelirinizin daha fazla bir yüzdesini her sene belli süre boyunca geri ödüyorsunuz.

Bu skorlama sistemini sadece öğrenci borcunda değil de, bütün borçlarda (şirket borçlarında da) yapmak istiyor AQ. Peki skor neye göre yapılıyor? Kendilerine has bir sistemleri varmış dediklerine göre. Peki ne kadar inandırıcı? 10 Milyar dolarlık varlığı olan Skybridge onları satın almış durumda. En azından birileri inanmış durumda.

Comments are closed.