Press "Enter" to skip to content

Saas Fiyatlandırması

Fiyatlandırmaya iki amaç ile bakarsak:
1. Amaç: Müşterilerin istedikleri ürünleri rahatça alabilmelerini sağlamak yâni fiyatlandırma ürünü kullanmak için bir engel olmamalı
2. Amaç: Oluşturulan değerden mümkün oldukça pay almak. Amerikalıların değişiyle masada para bırakmamak lâzım

Priceintelligently.com adlı websitesinin blogunda fiyatlandırma ile ilgili olarak birçok yazı görebilirsiniz ve bunları inceleyerek kendi fiyatlandırmanızı gözden geçirebilirsiniz.

Tabii ki her ürünün kendine has özellikleri var ve her fiyatlandırma farklı olacaktır. Ama bazı yapılmış örnekler var ve mümkünse bunlardan faydalanmak gerek.

Yukarıdaki 2 amaca yönelik gözümüze çarpan bazı notlar şunlar:

EMMA – Önce
E-mail ile pazarlama otomasyon firması Emma‘nın fiyatlandırması eskiden aşağıdaki şekildeydi.
1. Engel olmama amacı: Az e-mail adresi (2500) ile başladığı için fiyatlandırma sistemi denemek için bir engel değil
2. Masada para bırakmama amacı: Fatura müşterinin kullanımı ile beraber büyüdüğü için (ne kadar çok e-mail adresi, o kadar çok gelir) masada para bırakılmıyormuş gibi bir durum var.

EMMA – Sonra

Aşağıda yeni fiyatlandırmayı görebilirsiniz. Burada yapılan müşterileri sadece kullanım miktarına göre değil, aynı zamanda kullanım çeşidine göre ayırmak.

1. Engel olmama amacı: Hâlâ az e-mail adresi (2500) ile başlamak mümkün.
2. Masada para bırakmama amacı: Müşteriler sadece kullanım oranına göre değil de, aynı zamanda kullanım çeşitliliğine göre ayrıldığı için en çok değer alan müşteriden en fazla para alınıyor. Eski planda 10,000 e-mail kullanımından sadece 89 dolar alınırken şimdi 149 dolar veya 239 dolar alınabiliyor.

Kissmetrics ve Mixpanel

Veri analizi alanında meşhur 2 firmanın fiyatlandırmasına bakacağız. Önce Kissmetrics ile başlayalım.

1. Engel olmama amacı: 0 dolarlık bir plan yok ama her müşterinin en azından para verip denemesini istiyorlardır ki sadece gerçek müşteri gelsin. Onun için burada fiyat ürünü kullanmak için engel değildir bence.
2. Masada para bırakmama amacı: Burada biraz masada para bırakıyorlar çünkü fiyatları granüler (yeteri kadar ayrıntılı değil). Aşağıdaki talep grafiğinde bu iyice belli oluyor. Mesela 200 dolar ile 700 dolar arası bir fiyatlandırma yok ve 700 dolar ile 2000 dolar arasında da. Onun için aşağıdaki sarı alanlarda gelir kaybı olabilir.

Şimdi de MixPanel’e bakalım:

1. Engel olmama amacı: Kissmetrics’in bedava plan sunmaması sırf paralı müşterileri istediği için bir tercih meselesi. Onun için Mixpanel 0 dolarlık plan sunsa da bu manada üstündür diyemiyorum. Velhasıl Mixpanel şu manada üstün, şöyle fiyatlandırmaya bakınca çok temiz gözüküyor ve böylece herhangi bir algı yükü oluşturulmuyor veya algı yükü asgari noktaya iniyor. Kissmetrics’te bir sürü özellik sıralanmış, bunlar daha sonra da belirtilebilir ve algı yükü azaltılabilirdi.
2. Masada para bırakmama amacı: Kissmetrics’in 3 tane fiyat belirttiği aralıkta Kissmetrics’te altı tane fiyat belirtiyor. Böylece müşteri büyüdükçe ani artışlarla değil de olağan karşılanacak artışlarla fiyatlar artıyor.

Fiyatlandırma üzerine konuşma tabii ki bitmez ama yapılmış örneklere bakarak ve kendi ürünümüzü iyice düşünerek ürünün değerinin ortaya çıkmasını sağlamak mümkün olabilir.

İyi fiyatlamalar :)

Comments are closed.