Press "Enter" to skip to content

Scratch

Yukarıda videosunu gördüğünüz ve websitesine gidip hemen deneyebileceğiniz Scratch’de amaç, kullanıcıların tüketmek yerine birşey üretmesi.  31 Temmuz 2016 tarihinde vefat eden ve bilgisayarlı çocuk eğitiminin öncülerinden Seymour Papert’ın dediği gibi, amaç çocuğun bilgisayarı programlaması, bilgisayarın bizi programlaması değil. Videoda gözüktüğü gibi bilgisayarı programlamaya başladığımız an, kendimize ait bir dünya oluşturabiliyoruz.

Scratch ilk baktığınız anda biraz sıkıcı gözükebilir. Çok muhteşem bir grafiğe sahip olmayabilir ama birazcık oynamaya başladığınız an üretme zevkini keşfetmeye başlıyorsunuz. Bu öyle bir zevk ki, tadılmadan anlaşılmaz.

Teknoloji bir yandan inanılmaz hızla hareket ederken, diğer yandan da birçok insan sadece tüketim ve paylaşım ile tatmin olma(ma)k durumunda kalıyor. Birçok insanın bir şey üretebilmesi için gerekli teknolojik araçlar çok karmaşık durumda. Yalnız bu teknolojinin değil, tasarımın hatasıdır. Seymour Papert bütün çocukların üretici olması için daha önce Logo programlama dilini geliştirdi, Scratch’de bu tasarımdan esinlenerek hayata geçirildi. Onun için herkesin kullanabileceği bir şeyler tasarlamak mümkün.

Papert’ın Mindstorms kitabı eğitim alanında en önemli eserlerden biri. Yakın zamanda o kitabın ayrıntılı tanıtımını yapmayı umuyorum.

Papert nurlar içinde yatsın.

Comments are closed.