Press "Enter" to skip to content

Sanal Noter

Etrafımızda şöyle konuşmalara şahit olabiliriz:
* O fikri aslında en başta ben düşünmüştüm ama benden duyup yaptılar
* Bu tasarım benim ama, bu kadar da olmaz
* Bak bu böyle bir şey dedi ama sonra websitesinden siliverdi, onun için ispatlıyamıyorum
* Sözlerimi çarpıtıyorlar, ben öyle dememiştim ama tweet silindiği için dediğimi kanıtlıyamıyorum

Şöyle bir hizmet olsa, bizim o dokümana sahip olduğumuzu kanıtlasa, birisinin tweetini silmeden önce içeriği ile kaydetse, websitesinin o tarihteki içeriği bu dese.

Virtual-notary.org yani Sanal Noter ile bunları aslında şu anda yapmak mümkün. Siteye girdiğiniz andan itibaren sizin önünüze hangi tür bilginin Noter tastiğini yapmak istediğinizi seçiyorsanız.

Mesela bir tasarımınız var, onu yüklüyorsunuz, size bir tane sertifika veriyor ve bu sertifikanın içinde bir tane hash kodu var. Yani bu öyle bir kodki, sadece sizin dosyanızın o anki hali ile üretebileceği bir kod. Aradan birkaç ay geçiyor, bir bakıyorsunuz sizin tasarımınız sizden izinsiz kullanılmış. Diyorsunuz bu benim tasarımım, ispat et diyorlar. Siz de içinde hash kod bulunan sertifikayı onlara veriyorsunuz, diyorlar ki tamam bu tarihte sen bu hash kodlu bir sertifika almışsın. Sonra da onlara kendi tasarımınızın o hash kodu tekrar oluşturduğunu gösterdiğiniz anda (tekrar siteye yükleyerek yapabilirsiniz) bu tasarımın size ait olduğu bağımsız bir kurum tarafındann ispatlanıyor.

Twitter’da bu biraz daha basit çünkü içerik ile birlikte sertifika oluşturuluyor. Yani şu twitter hesabından şu kişi şu tarihte bunu demiş ve işte bu da ispatı.

Bu arada bu Sanal Noter Cornell Üniversitesi’nin bilgisayarlarında tutuluyor ama derseniz ki ben üniversitenin kayıt sistemine bağlı kalmayım, bitcoin ağının kayıtlarına geçeyim diyorsanız, 0.001 bitcoin vererek (1.2 lira) bunu da sağlayabiliyorsunuz ve bitcoin kayıt ağı herhalde bu dünyadaki en sağlam şeylerden biridir.

İyi tasdikler :)

Comments are closed.