Press "Enter" to skip to content

Google Data Studio

Google’un Data Studio ürünü hali hazırdaki verilerinizi hızlıca görsele dönüştürmek ve bunları başkaları ile paylaşmanızı sağlayan kullanması oldukça basit bir araç.  Excel verilerinizi, Google Analytics ve veritabanındaki verilerini görselleştirmesinin dışında,  bu verileri de canlı olarak sıralayabiliyor ve filtreleyebiliyorsunuz.

Business Intelligence araçları kullanmış olanlar Tableau ve Qlikview’i duymuşlardır. Google Data Studio bunların daha az özellikli ama daha hızlıca kullanılmaya başlayan bir çeşidi gibi.

Bu basitlik ise maalesef bazı özelliklerin eksikliği halinde gelmiş. Mesela iki tane veriyi toplayıp, bunun sonucunu göstermek isterseniz, bunu yapamıyorsunuz. Yani sadece veri gösterebiliyorsunuz, veri oluşturamıyorsunuz. Bunun dışında veri de bir güncelleme olursa, grafikler anında güncellenmiyor. Ya 12 saatlik otomatik güncellemeyi beklemeniz lâzım ya da  elle güncelleme yapmanız lâzım.

Ürünün çıktısı neye benziyor diye merak ediyorsunuz, aşağıdaki örneklere bakabilirsiniz.  Yalnız Google Data Studio Türkiye’den kullanıma izin vermiyor, onun için bir VPN ile erişmeniz lâzım.

E-ticaret Örneği
TV Reklam Performans Örneği

1-2 saat uğraşarak çok hızlı şekilde veri görselleştirecek hale gelebilirsiniz.

Verilerinizin manalanması dileklerimle!

 

 

 

 

 

Comments are closed.