Press "Enter" to skip to content

ABD Florida Uçuş Okulu

Amatör ve Sportif Havacılığımız medeni ülkeler seviyesinde olmasa da, ülkemizde çok güzel gelişmeler oluyor. Benim şahsen gönüllü olarak katılma imkanı bulduğum  Sivrihisar Hava Gösterileri’nde Amerika, Avustralya ve Avrupa’dan (ve de Türkiye’den) çok çok önemli katılımlar oldu ve “oh be, ne güzelmiş bu havacılık” diyebileceğim bir airshow’a 35,000 kişi ile birlikte şahit oldum.

İnsan bir şekilde içinde olmak istediği havacılıkla ilgili belli başlı imkanları araştırıyor.  Türkiye’de ve Avrupa’da (Macaristan, Slovenya, Polonya’da uygun fiyatlarda) EASA PPL, UPL ve LAPL seçenekleri bulunmakla beraber benim bazı şahsi nedenlerden dolayı FAA PPL’ni almak isteğim oluştu. Tabii ki, bu çok önemli bir yatırım olduğu için belli başlı araştırmalar yaptım ve bu araştırmaları paylaşmak istedim ki bu yazıyı okuyanlar hem araştırma zamanından vakit kazansın, hem de belki araştırılmayan belli noktalar olursa, onların farkına varsın.

İlk olarak ABD’de nerede uçuş okulu diye sorulunca,  kış vakti (yaz sıcağında kavrulmadan) Florida tabii ki en önemli seçeneklerden biri oluyor. Bununla alakalı olarak şu linkteki çok güzel kaynakla nerede ne kadar çok VFR uçulabilir görme imkanınız var.

Görüldüğü üzere Florida’dan birçok yer listeye girmiş durumda ama arzu edenler için diğer eyaletlerde de eğitim imkanı var. Ben uçuş okullarını araştırınca en çok Florida civarındakilerin uluslararası öğrencilere yönelik olduğunu gördüm ve bu önemli çünkü M-1 vizesiz eğitime gidilemiyor (yani turist vizesiyle gidilmiyor). M-1 vizesini alabilmek için de okulun i20 diye bir doküman çıkarması lâzım. Durum böyle olunca benim araştırmam Florida eyaleti ile kısıtlı kaldı.

Peki uçuş okulunu nasıl bulacağız? Bunun için AOPA’nın websitesini kullanarak, Florida’daki okulları araştırmaya başladım ve şöyle bir kriterya uyguladım.

– Uçuş okulunun masrafı websitesinde belli olmalı
– Bu masraf $10,000’dan aşağı olmalı
– Okul uluslararası öğrencilere i20 verebilmeli

Bu arada programın hızlıca tamamlanabildiği (2 hafta’da ama önceden belli başlı ground school derslerinin tamamlanması şartıyla) Kingskyfa.com gibi okullar liste dışında kaldılar.

Toplam 193 okula baktıktan sonra, 4 tanesinin bu kritere uyduğunu gördüm.  Tabii ki kriterde değişiklik yapılarak (mesela sırf Cirrus ile içmek istiyorum diyen varsa, onlar için de okul var)

Private Pilot Certification Course Part 141


http://www.pilottrainingcenterhomestead.com/docs/Private-Pilot.pdf
http://www.usflighttraining.com/flight-training-courses.html
http://www.firstlandings.com/wp-content/uploads/2018/01/price_sheet.pdf

Bu okulların hepsinde Cessna 150 ve 172 kullanılıyor.

Okullara sorulabilecek bir sürü soru var, benim çıkardıklarım şöyle: Bir günde ne kadar sıklıkla uçulabiliyor, okul haftanın kaç günü açık, ground school’da az vakit geçirmek için önceden çalışılabilecek konular var mı?, ödemeleri uçmadan önce yapabiliyor muyuz, i20’yi 1 yıllık verebiliyorlar mı (vize en fazla 1 yıl verilebiliyor ve i20’nin süresi kadar olacağı için böyle bir durumda uçuş için 1 yıl içinde birkaç defa gidilebilir)

Eğitimi tamamladıktan sonra bildiklerimi paylaşmayı umut ediyorum.

Herkese iyi uçuşlar 🙂

Comments are closed.